nespavost

Nespavost a aromaterapie

Nespavost patří mezi velice běžné poruchy, které zasáhnou velký počet lidí v nějaké části jejich života. Čím jsme starší, tím méně spánku potřebujeme a bojujeme s nespavostí. Tato skutečnost může být problémem v případě, pokud zastáváme názor, že každý dospělí jedinec potřebuje 7-8 hodin spánku denně. V mnoha případech stačí pouhých 5-6 hodin spánku. Při nespavosti, ať už dočasné nebo dlouhodobé, může aromaterapie nesmírně pomoci. Existuje celá řada esenciálních olejů, které dokáží navodit spánek zcela bezpečně a přirozeně, bez vedlejších účinků, které mají alopatické přípravky.

Aromaterapie a spánek

Mezi velmi účinné metody patří především aromatická koupel nebo použití aromalampy s příslušným éterickým olejem. Pomoci může každá z esencí charakterizovaná jako sedativní a je vhodné ji po nějakém čase obměňovat. Mezi sedativní oleje patří např. Benzoe – pomáhá při nespavosti způsobené vnějšími starostmi, bergamot – pro případy nespavosti spojené s depresemi, majoránka – velmi hřejivá a zklidňující, levandule – klasická silice pro celkové zklidnění, je konejšivá, vyrovnává a zmírňuje úzkost a dále santalové dřevo, jalovec, ylang-ylang, meduňka, růžové dřevo, růžová palma, geránie, březule, bazalka. Je vhodné éterické oleje střídat, nepoužívejte je déle než dva týdny, protože tělo si na danou silici velmi rychle zvykne a ta přestane být účinná. Tyto silice se dají přidat například do koupele, kterou si dáváte před spaním a teplota lázně by neměla přesahovat 36-37°C nebo je můžete nakapat do aromalampy alespoň 1-2 hodiny předtím, než jdete spát. Jako opravdové uspávadlo pak působí jemná masáž chodidel, kterou si můžete provést po koupeli, nebo vám ji může provést partner.

Spánek a stres

Stále častěji je základní příčinou nespavosti stres moderního života a sním spojené stavy úzkosti, strachy, obavy. Zde by mohla velmi pomoci i nějaká forma relaxace jako např. jóga, meditace, masáž. Velice vhodnou metodou je pravidelná aromaterapeutická masáž. Lidé se po této masáži cítí velmi uvolněně, někdy i ospale a večerní masáž, prováděná doma je vůbec tou nejlepší alternativní terapií při nespavosti. I jedna jediná celková masáž může pomoci proti nespavosti, třebaže je lepší absolvovat celkovou masáž vícekrát. Do základní masážní směsi přidejte některé výše zmíněné éterické oleje.

Tyto přírodní metody jsou účinnější, jsou-li podpořeny celkovým zklidněním a snížením veškeré večerní aktivity. Toto platí nejen u dospělých, ale i u dětí a seniorů. Dobrý spánek podpoří i rituál klidné přípravy a konzumace bylinkového čaje např. heřmánkového, meduňkového nebo lipového.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.