Co je Retinitis pigmentosa a jak se projevuje?

Retinitis pigmentosa (RP) je vzácné, geneticky podmíněné oční onemocnění, které postihuje sítnici oka a může mít vážné důsledky pro zrak. Retinitis pigmentosa je druh chronického degenerativního onemocnění, které způsobuje postupnou ztrátu zraku.

Co je Retinitis pigmentosa?

Retinitis pigmentosa je oční onemocnění, které postihuje sítnici oka a je dědičné. V sítnici dochází k poškození pigmentových buněk, což způsobuje ztrátu zraku. Vrozená forma onemocnění může být způsobena mutací jednoho nebo více genů, které regulují produkci enzymů potřebných pro správnou funkci sítnice. Časté změny genetického materiálu mohou také způsobit nástup retinitis pigmentosa.

Projevy Retinitis pigmentosa

Symptomy retinitis pigmentosa se mohou lišit od osoby k osobě. Obecně se však projevují jako postupná ztráta centrálního vidění, která se později rozšíří na periferní vidění. Někteří lidé mohou mít také bolesti hlavy, světloplachost a zhoršenou citlivost ve večerních hodinách. Příznaky se mohou objevit již ve věku od 5 do 25 let, závisí to však na typu retinitis pigmentosa.

Léčba Retinitis pigmentosa

Bohužel neexistuje žádná léčba, která by mohla úplně vyléčit retinitis pigmentosa. Existuje však několik způsobů, jak pomoci pacientům se zachovat co nejvíce z jejich zraku a zmírnit symptomy. Mezi tyto způsoby patří dietní změny, užívání vitamínů a léků, jakož i využití technologií pro zvýšení viditelnosti.

Dietní změny

Někteří pacienti s retinitis pigmentosa mohou mít prospěch z dietních změn, které mohou pomoci udržet jejich zrak. Dieta bohatá na antioxidanty, jako je ovoce, zelenina a celozrnné potraviny, může pomoci zpomalit progresi onemocnění. Některé studie dokonce ukázaly, že konzumace omega-3 mastných kyselin může také pomoci snížit riziko postupného zhoršování zraku.

Užívání vitamínů a léků

Užívání vitamínů a léků může být také užitečné pro pacienty s retinitis pigmentosa. Vitamín A a jeho příbuzné látky, jako je betakaroten, mohou pomoci snížit dopad onemocnění na sítnici oka. Někteří pacienti mohou také užívat léky, které pomáhají zmírnit symptomatické projevy, jako je světloplachost.

Využití technologií

Existuje několik technologií, které mohou pomoci pacientům s retinitis pigmentosa zachovat co nejvíce z jejich zraku. Mezi tyto technologie patří zvětšovací zařízení, speciální brýle a další zařízení pro zvýšení viditelnosti. Někteří pacienti mohou také využívat speciální software a počítačové technologie pro ulehčení čtení a jiných úkonů.

Závěr

Retinitis pigmentosa je vzácné, geneticky podmíněné oční onemocnění, které postihuje sítnici oka a může mít vážné důsledky pro zrak. Bohužel neexistuje žádná léčba, která by mohla úplně vyléčit retinitis pigmentosa. Existuje však několik způsobů, jak pomoci pacientům se zachovat co nejvíce z jejich zraku a zmírnit symptomy, včetně dietních změn, užívání vitamínů a léků a využití technologií pro zvýšení viditelnosti.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *